Z wizytą w hucie szkła

9 lutego br. uczniowie klas I-III odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zadziwiające, ile w ciągu niespełna trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi podopieczni. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła jest obiektem prezentującym świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Uczniowie, dzięki pokazom hutników, którzy tworzyli i formowali szklaną świnkę skarbonkę, mogli z bliska obserwować, z czego iw jaki sposób powstaje szkło. Następnie na wszystkich czekały zajęcia, podczas których każdy miał okazję namalować na szkle piękny, kolorowy obrazek. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki z wycieczki. Uczniowie odwiedzili także warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania i produkcji witraży oraz szklanych figurek. Zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci, zwiedzając interaktywne sale, pokrótce poznały właściwości i zastosowanie szkła, zasadę działania kalejdoskopów i światłowodów oraz, za pomocą powiększającego szkła i okularów 3D, zobaczyły ,,rozgwieżdżone niebo”.

Dodatkowo podopieczni obejrzeli film prezentujący historię powstania Huty Szkła w Krośnie. Nie obyło się także bez zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością. Wycieczka dostarczyła dzieciom sporej porcji rozrywki, ale z pewnością miała też charakter zawodoznawczy, dydaktyczny i wychowawczy.

Tekst – pani Katarzyna Pacion

Related Images:

Skip to content