Spotkanie DKK w Nosówce

„Czarna, Klifka i tajemnica z dna morza”-

dziecięce spotkanie DKK w Nosówce

Jest to piękna historia o przyjaźni, trudnych sprawach rodzinnych i o katastrofie statku Mount Vernon.

Akcja powieści Barbary Gawryluk  toczy się w Gdyni. Głównym bohaterem jest trzynastoletni Ivan, który znalazł się w trudnym momencie życia: jego rodzice się rozwodzą i chłopiec nie może się odnaleźć w tej sytuacji. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, traci tzw. „przyjaciół”, bo okazuje się, że tak naprawdę prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Tymczasem koledzy wyśmiewają  się  z niego; dochodzi do bójki, w której Ivan staje w obronie Nikoli. Jednak  dyrekcja szkoły nie może tolerować  przemocy w żadnej postaci. Remedium na poprawę uczestników bójki  ma być specjalny program wychowawczy polegający na tym, aby przez 20 godzin pomagali w schronisku dla zwierząt. To właśnie tam Ivan poznaje Czarną, czyli sympatyczną suczkę, którą w końcu uda się zaadoptować.

 Marzeniem chłopca jest wyruszyć w rejs po morzu. Niestety, mama nie chce się na to zgodzić, ponieważ na morzu straciła swego brata – Andrzeja. Pewnego dnia, na spacerze  Ivan i Czarną znajdują ranną młodą foczkę,  którą zajmie się Stacja Morska. Zwierzątko musi przejść poważną operację. Czarna oraz Ivan zaprzyjaźniają się z foką która otrzymuje imię: Klifka. 

Autorka wykorzystała w powieści autentyczne wydarzenia z okresu II wojny światowej jak np. zatopienie statku Mount Vernon, czy pomoc, jakiej Szwedzi udzielili Polakom po II wojnie światowej.

Wraz z Nikolą oraz jej dziadkiem, który kiedyś pływał po morzu, odkrywają tajemnicę  zatopionego statku. Jakie to tajemnice i czy Ivanowi uda się zrealizować marzenie życia?

Członkinie DKK w Nosówce: Zuzia, Ala, Karolina, Julita i Monika , które spotkały się 20 lutego 2018 r. bardzo gorąco zachęcają do lektury!

Kolejne spotkanie już w marcu. Dyskutować będziemy o książce Rafała Witka: Autograf za milion dolarów,. Z panem Rafałem spotkamy się już niebawem – 2 marca o godz. 9:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Nosówce.

            Serdecznie zapraszamy młodych czytelników i  sympatyków jego twórczości!

Oprac. Moderator DKK w Nosówce – Halina Kuleta

Related Images:

Skip to content