Kolędy i pastorałki w Nosówce

26 stycznia 2020r. w Domu Ludowym w Nosówce odbyło się niezwykłe spotkanie pokoleń  –   wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Organizatorem spotkania był Lokalny Ośrodek Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu – filia w Nosówce pod przewodnictwem  pani Małgorzaty Kot i pani Renaty Bijoś. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie: zastępca burmistrza pani Justyna Placha- Adamska, ks. proboszcz Józef Opaliński, radni  – pani Alina Pociask i pan Marek Cisek, sołtys wsi  – pan Stanisław Bębenek, dyrektor szkoły  – pani Bożena Łyszczek.  Licznie zgromadzili się uczniowie i  mieszkańcy wsi.

              W pierwszej odsłonie zaprezentował się zespół „Nosowiany” pod kierunkiem pani Stefanii Budy, który przedstawił „Kolędę z kozą”. Przedstawienie to zdobyło III miejsce na Przeglądzie Kolędniczym w Kolbuszowej. Uczennice naszej szkoły: Wiktoria Róg i Karolina Miłek wzięły udział w tym przedstawieniu, ponadto wystąpili w nim także nasi absolwenci. Następnie widownia usłyszała piękne, oryginalne, mało znane pastorałki wykonane przez członkinie zespołu „Nosowiany” wraz z kapelą pod kierunkiem pana Aleksandra Malaka.

              Kolejny zespół ludowy „Jubilatki” ze Zgłobnia zaprezentował kilka wesołych i współczesnych kolęd, a najbardziej do gustu widowni przypadła pastorałka „Od serca do ucha”.

              Chór „Risoluto” składający się z 8 osób, to nowo powstały zespół, ale już z dużymi osiągnięciami. Kieruje nim pan Ryszard Pich – były nauczyciel muzyki w naszej szkole, obecnie organista w Zgłobniu. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie zajął znaczące III miejsce. W czasie występu rozbrzmiewały tradycyjne polskie kolędy i urocze pastorałki w różnych językach i ciekawych aranżacjach.

              Na koniec wszyscy uczestnicy bożonarodzeniowego spotkania śpiewali polskie tradycyjne kolędy, biesiadowali , rozmawiali jak to „drzewiej bywało”.

              Zespoły z wielką starannością zaprezentowały piękne kolędy, pastorałki, zwyczaje i obrzędy, zintegrowały całą społeczność, połączyły pokolenia. Bez wątpienia można przypisać im miano ambasadorów kultury polskiej, tak bliskiej sercu każdego Polaka.  

Tekst i zdjęcia  –

Bożena Łyszczek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nosówce

Related Images:

Skip to content