Znany pisarz – Grzegorz Kasdepke w Nosówce. 5.06.2014 r.

wp_20140513_001

Popularny pisarz dla dzieci, którego książki trafiły do podstaw programu nauczania w szkole podstawowej, odwiedził czytelników z Gminnej Biblioteki Publicznej – filia w Nosówce  w ramach realizacji projektu: Dyskusyjne Kluby Książki.

Na Rzeszowszczyźnie był już kilkakrotnie, stwierdził że zielone tereny Podkarpacia bardzo mu się podobają.

Pan Grzegorz mieszka w Warszawie, na Saskiej Kępie. Dla dzieci pisze już od dwudziestu lat, między innymi dlatego, „żeby nie zwariować”, jak sam twierdzi. Pomysły czerpie z życia codziennego, kontaktów z dziećmi podczas licznych spotkań autorskich. Pisarz barwnie opowiadał o swojej twórczości, cierpliwie odpowiadał na dziesiątki pytań, które zadawały dzieci, czytał fragmenty książek: Horror czyli skąd się biorą dzieci oraz Dlaczego nie należy się całować, mówił też o okolicznościach, w jakich powstały te książki..
Najważniejszym wydarzeniem w życiu pisarza były narodziny syna – Kacpra, który właśnie zdał maturę.

Grzegorz Kasdepke jest autorem ponad czterdziestu książek dla dzieci, a najbardziej znane to: seria o nieznośnych bliźniakach Kubie  i Bubie, Detektyw Pozytywka, Co to znaczy, czyli 101 zabawnych  historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, Kacperiada, której bohaterem jest syn pisarza. Najnowszy tytuł to Opowiadania i bajki.

Obecnie autor pracuje nad książką historyczną. Kiedy Grzegorz Kasdepke był mały, marzył o tym, aby zostać piłkarzem, potem pisarzem i podróżnikiem.
Jak widać – marzenia się spełniają!

Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nosówce, w sali gimnastycznej. Uczestniczyli w nim nauczyciele oraz wszyscy uczniowie szkoły, czyli ponad sto trzydzieści osób.

Autor to człowiek niezwykle sympatyczny, ciepły, z ogromnym poczuciem humoru, wykazuje dużo cierpliwości w stosunku do dzieci i widać, że dobrze zna ich potrzeby.

Pod koniec spotkania autor chętnie podpisywał swoje książki i hojnie rozdawał autografy.

Gdy nadszedł moment podziękowań, bibliotekarka Halina Kuleta wręczyła autorowi album wydany przez GBP Publiczną w Boguchwale, a najbardziej aktywni czytelnicy DKK, ofiarowali pisarzowi piękne róże oraz książkę wydaną na stulecie szkoły w Nosówce pt.: Tyle razem dróg przebytych. Spotkanie zakończyło się słodkim co nieco w lokalu biblioteki.

Grzegorz Kasdepke (ur. 4 maja 1972 w Białymstoku) – polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Literatura i Nasza Księgarnia.

Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu nagród. Oto niektóre z nich:

  • 2001: Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko – Książka Roku 2001 polskiej sekcji IBBY
  • 2001: Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko – wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001 2002: Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego
  • 2003: Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń – Nagroda Edukacja XXI
  • 2003: Kuba i Buba – nominacja do nagrody BESTSELLERek 2003
  • 2004: Kuba i Buba – nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2004
  • 2004: Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci – Nagroda Edukacja XXI w 2004
  • 2004: Bon czy ton. savoir vivre dla dzieci – nominacja do nagrody BESTSELLERek 2004
  • 2004: Przyjaciele (powieść) (współautor: Mira Stanisławska-Meysztowicz) – nominacja do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2004
  • 2006: Niesforny alfabet – Najlepsza Książka Roku w kategorii „literatura dla dzieci” plebiscytu Wirtualnej Polski

Informacje na podstawie portalu Wikipedia

Related Images:

Skip to content