X Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole X Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku.

Uroczysty apel przygotowany z tej okazji przypominał uczniom i nauczycielom, że  69 lat temu  –  1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie straceni zostali członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość  z Łukaszem Cieplińskim na czele. Stracono wtedy także Franciszka Błażeja, urodzonego w Nosówce – żołnierza bohaterskiego  i niezłomnego, najwierniejszego z wiernych. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany  przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany, tak, że ciało odpadało mu od kości. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci.

Wyrok  śmierci został wykonany – metodą katyńską – strzałem w tył głowy, a miejsce pochowania do dziś pozostaje nieznane. Dlatego pomnik stojący przed szkołą jest symbolicznym grobem naszego Rodaka.   

             Trzeba mówić o nich i wspominać, aby starsi nie zapomnieli, a młodzi pamiętali, że byli tacy żołnierze w tamtych czasach, którzy walczyli o wolną Polskę, a przecież aparat propagandowy PRL przez prawie pół wieku świadomie i celowo starał się zohydzić uczestników ruchów niepodległościowych przed społeczeństwem, przypisując im wszystkie zbrodnie, przedstawiając ich jako rabusiów i wykolejeńców.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć tysięcy żołnierzy podziemia zbrojnego, działaczy stronnictw politycznych Polski Podziemnej i aktywnych, uczciwych ludzi mających odwagę myśleć i mówić prawdę – mordowanych, osadzanych w więzieniach i łagrach sowieckich, skazywanych przez sądy sowieckie, lub sędziów i katów w mundurach Ludowego Wojska Polskiego, którzy do dnia dzisiejszego nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie.

JAN PAWEŁ II  18.05.1994 r.  powiedział:

„Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów”

26 lutego 2010 roku Franciszek Błażej został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

         Uczniowie starszych klas, pod kierunkiem pani Beaty Czarnik i pani Małgorzaty Król, przygotowali piękne wiersze i pieśni o Żołnierzach Niezłomnych. Poniżej prezentujemy utwory poetyckie napisane  na tę okoliczność przez uczennice klasy VII: Emilię Sajdak, Wiktorię Wiech i Justynę Lelek.

 

***

Walczyli dzielnie

Były krew, pot i łzy 

Czasami myśleli, że to po prostu sny 

Oddali życie za Polskę 

Żebyśmy mogli żyć radośnie 

Żołnierze Wyklęci, to ich wspominamy 

Bo nie tak dawno

Nie dane im było ciepło, dotyk, czułość, powiew wiatru niosącego

Wolność …

Emilia Sajdak, kl. VII

 

Pamiętamy

My pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych,

o ich poświęceniu, oddaniu,

o ich staraniach nieugiętych,

by Polska nie była już w posiadaniu,

cudzych rąk.

Kochana Ojczyzno,

teraz jesteś piękniejsza.

Lecz wtedy w ruinach

myśleli tylko o wrogach,

i o tym,

jak wyjść z niewoli

i Ciebie wyzwolić.

Byłaś dla nich serca stolicą,

Dla Wyklętych – siłą.

Wiktoria Wiech, kl.VII

…………………………………………………………………..

 

Żołnierze Wyklęci dzielnie walczyli 

Nie poddając się, zwyciężyli 

Chociaż mieli w oczach śmierć,  

Zawsze widzieli jakiś cel 

Chcieli żyć 

Jak każdy z nas, 

Zamiast tego, napluto im w twarz 

Związano ręce, wtrącono do celi 

A oni w wolnej Polsce żyć chcieli 

Całe swe życie Jej poświęcili 

Za nią cierpieli, o nią się bili 

Choć odebrano im godność i życie  

Wrzucono ciała do dołu i skrycie 

Gdzieś zakopano, aby na wieki ich zapomniano  

Prawda odkrywa groby nieznane

My nieśmy Prawdy pochodnię 

Justyna Lelek, kl.VII

 

Po zakończeniu uroczystości pani dyrektor Bożena Łyszczek podziękowała  nauczycielom, uczniom i pocztowi sztandarowemu za patriotyczną postawę i zaangażowanie, następnie wraz z uczniami udała się pod pomnik Franciszka Błażeja, aby zapalić znicze i oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Related Images:

Skip to content