Wycieczka do Rezerwatu przyrody

Wycieczka do Rezerwatu przyrody Prządki i do Odrzykonia

W dniu 5.10.2015 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami: panią Agnieszką Bijoś, panią Aliną Pociask i panią Anetą Rzucidło, uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu przyrody Prządki i do Odrzykonia.

Uczniowie przeszli ścieżką przyrodniczo-edukacyjną i podziwiali piękno przyrody. Rozróżniali gatunki roślin w poszczególnych piętrach lasu i różnorodne kształty skał piaskowych.

Rezerwat przyrody Prządki, powszechnie znany zakątek chronionej przyrody od niepamiętnych czasów były przedmiotem zainteresowania. Najwięcej podziwu budził wygląd samych skał. Dziwaczne kontury z licznymi zagłębieniami, rysami, szczelinami, zaokrąglone, przysadziste głazy – wszystko to przypomina jakieś przygarbione postacie ludzkie zaklęte w kamień. Dlatego też wyobraźnia ludu osnuła dookoła nich romantyczne legendy.

Skały zawsze zwracały na siebie uwagę zarówno przygodnych wędrowców jak i przyrodników, starających się wytłumaczyć ich powstanie. Prządki zbudowane są z piaskowców ciężkowickich, których wiek geologiczny określany jest jako dolny eocen (55-35 mln lat temu). Piaskowiec ten tworzy cały wielki grzbiet na pograniczu Korczyny i Czarnorzek, a jego fragmentem są właśnie Prządki.

W Odrzykoniu uczniowie poznali historię zamku Kamieniec, zwiedzili salę muzealną oraz poznali legendy związane z tym regionem.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele przeżyć i emocji.

 

Related Images:

Skip to content