Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

1-1318790147

Na początku października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Skansenu w Kolbuszowej oraz na basen Fregata w tej miejscowości.

Podzieleni na dwie grupy: klasy I – III i IV – VI,  najpierw bardzo aktywnie spędzili godzinę na basenie, a następnie uczestniczyli w ciekawych zajęciach tematycznych, przygotowanych na terenie skansenu.

 

Młodsi uczniowie brali udział w zajęciach pod tytułem: Ene, due, rabe… – dawne gry i zabawy.

Zajęcia prowadzone były na świeżym powietrzu, przy jednej z zagród. Zaprezentowano dawne zabawy podwórkowe wiejskich dzieci. Uczniowie poznali czym i w jaki sposób bawili się ich rówieśnicy sprzed stu lat, nauczyli się tekstów wyliczanek, rymowanek oraz zasad wielu gier i zabaw.

 

Natomiast starsi uczniowie uczestniczyli w  warsztatach garncarskich: Nie święci garnki lepią – i ty możesz zostać garncarzem.

Podczas zajęć prowadzonych przez garncarza uczestnicy zapoznali się z garncarnią, dowiedzieli się jak działa koło garncarskie, jak dekorowano naczynia oraz jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane. Każdy  mógł samodzielnie utoczyć na kole garncarskim naczynie i zabrać je ze sobą.

Ponadto uczniowie zwiedzali dawne chaty rzeszowskie i oglądali ich wyposażenie. Pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę sprzed stulecia, wrócili do domu.

no images were found

Related Images:

Skip to content