Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej

               29. 11. klasy I-IV wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Muzeum zostało założone w 2012 roku przez właściciela Firmy Biliński – Janusza Bilińskiego.

Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który pięknie opowiadał o historii bombek. Na początku zobaczyliśmy udekorowane choinki w różnych stylach, pochodzące z różnych krajów i epok. Choinkę amerykańską w wyrazistych, symbolicznych dla tego kraju biało-niebiosko-czeronych kolorach, błyszczącą choinkę w stylu wiktoriańskim, jasnobiałe barwy na choince francuskiej, stonowane na norweskiej. Można też było zobaczyć różnokolorową choinkę w stylu staropolskim. Później podziwialiśmy kunsztowne, ręcznie wykonane bombki z dbałością o każdy detal. Każda z nich była małym arcydziełem.

Dzieci z zaciekawieniem oglądały setki oryginalnych ozdób choinkowych. Dużym wrażeniem była możliwość przyglądania się jak taka bombka powstaje. Polegało to na rozgrzaniu szklanej rury do odpowiedniej temperatury i „wydmuchaniu” bombki jak bańki mydlanej. Aby bombka miała odpowiedni rozmiar, kształt i proporcje należało w niezwykle zręczny sposób poruszać dłońmi, co na pierwszy rzut oka wydawało się proste, ale zdobycie takich umiejętności wymagało wielu lat pracy, poinformował nas pan wykonujący bombkę.

Później każdy z uczestników wycieczki otrzymał bombkę, którą mógł samodzielnie udekorować przy pomocy białej farby, kleju i brokatu. Szklane dzieło należało odstawić w specjalne miejsce, w którym mogło wyschnąć. Na końcu zwiedziliśmy pomieszczenie, w którym pracowały osoby własnoręcznie ozdabiające bombki. Okazuje się, że jest to żmudna i czasochłonna praca wymagająca wielkiej precyzji i cierpliwości. Przed powrotem każdy mógł zabrać wykonane przez siebie bombki i dodatkowo zakupić inne, znajdujące się w przy muzealnym sklepie.

 

 

Related Images:

Skip to content