Wycieczka do Bochni klas szóstych

5 października 2010 r. uczniowie klas szóstych z Nosówki, Racławówki i Kielanówki w ramach integracji międzyszkolnej byli na wycieczce w kopalni soli w Bochni.

Kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich. Obecnie nie prowadzi się tam wydobyć z powodu wyczerpania złóż. Kopalnia została ogłoszona „Pomnikiem historii”. Część dawnych wyrobisk została udostępniona dla celów turystycznych.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy  zjazdem głównym szybem Sutoris i  podróżą podziemną kolejką. Podziemne „metro” , które podąża po szynach, wiozących kiedyś wagoniki z solą, przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi, 212 metrów pod ziemią i jest jedną z nielicznych tego typu atrakcji w Europie. Trasa wiedzie przez unikalne komory solne i stare wyrobiska.

 

Przemierzając pieszo drogę powrotną obejrzeliśmy  między innymi komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano krzyż konny czyli kierat obracany przez cztery konie, kaplicę św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz figurami świętych, stajnię Mysiur, gdzie przebywały konie obracające kierat, poznaliśmy legendę o Św. Kindze i soli.

 

Bardziej odważni uczniowie próbowali zjechać  zjeżdżalnią na pochylni, którą dawniej transportowano sól z komory Ważyn na poziom August. Ma ona długość 140 metrów, a różnica poziomów wynosi 40 metrów. Następnie mogliśmy odprężyć się w komorze Ważyn, w której jest wyjątkowe powietrze pozbawione drobnoustrojów i alergenów. Dopełnieniem atrakcji było przepłynięcie łodziami podziemnego jeziora wypełnionego solanką.

 

Jeżeli myślicie, że pod ziemią jest ciemno, zimno i nieciekawie – jesteście w błędzie. Korytarze starej kopalni soli kryją niejedną atrakcję.

Related Images:

Skip to content