Wśród olimpijskich bogów 22.11.2012 r.

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc05508-1355337272-jpgwidth1000

W czwartkowy poranek –  22 XI 2012 r., zawitali do naszej szkoły bogowie greccy. W pięknym, barwnym orszaku przemierzali korytarze szkolne i odwiedzali uczniów młodszych klas,  prezentując swoje atrybuty.

Zasiadający na tronie Zeus, zwany gromowładnym – w tę postać wcielił się Kacper – zwracał uwagę pięknym piorunem.  Jego dwaj bracia: Posejdon – bóg mórz i oceanów, w tej roli Kacper B. i Hades – pan świata podziemnego – Seweryn, zachwycali doborem szat i prezencją.

 

Nie mniej dostojnie wyglądał Apollo –  Rafał – bóg muzyki, zachwycił piękną lirą wydającą niebiańskie dźwięki. Hermes – posłaniec bogów – ze swoimi skrzydełkami u kapelusza i sandałów, w tej roli Jakub R., niezwykle szybko przemierzał duże odległości, tylko czasem „gubił” skrzydełka 🙂

 

Afrodyta (Daria) i Hefajstos (Kuba Ł.) – to małżeńska para bogów greckich, ona piękna i subtelna, on niezbyt urodziwy, mieszkający w wulkanie, wykuwający pioruny dla Zeusa. Atrybutami Afrodyty były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża, oraz mirt. Czczona  zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa.

 

Wśród greckich bogów wyróżniał się Ares – bóg wojny (Hubert). Symbolami Aresa są: miecz, zbroja i tarcza. Jego zwierzętami są: pies, jastrząb, koń, wilk i sęp. Cechą charakterystyczną Aresa jest to, że kocha wojnę „brudną”, niesprawiedliwą. Jest przeciwieństwem Ateny, która patronuje walce sprawiedliwej.

 

W orszaku nie mogło zabraknąć Hery (Klaudia), żony Zeusa –  królowej Olimpu, bogini niebios, patronki macierzyństwa, opiekunki małżeństwa i rodziny.

 

Hestia (Natalia) – w mitologii greckiej córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery oraz Posejdona i Hadesa. Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot.

 

Gabriela wcieliła się w rolę Artemidy, z jej atrybutami: łukiem i strzałami. W mitologii greckiej to bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności; wielka łowczyni.

 

Piątoklasiści niezwykle ambitnie podeszli do tego projektu, przez wiele dni zbierali informacje o bogach greckich z różnych źródeł. Zostali nagrodzeni licznymi brawami, uznaniem kolegów i wysokimi ocenami w dzienniku.

Małgorzata Król

Related Images:

Skip to content