Udział w zadaniu projektowym

Piątoklasiści wzięli udział w zadaniu projektowym

         Na jednej z lekcji j. polskiego uczniowie klasy V czytali fragment scenariusza filmu „Korczak” i poznawali życie i działalność tego znanego pedagoga i pisarza.
Dowiedzieli się, że Janusz Korczak to nie tylko znany pisarz, autor „Króla Maciusia I” czy „Kajtusia czarodzieja”, ale także działacz na rzecz praw dziecka i założyciel Domu Sierot w Warszawie.

         Korczak żył w latach 1879-1942, był twórcą nowoczesnego systemu wychowawczego.      W czasie okupacji niemieckiej przebywał w getcie. Nie skorzystał z możliwości ucieczki i wraz ze swymi wychowankami został wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowany. Jest autorem wielu wypowiedzi dotyczących dzieci:

  • Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy
  • Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż
  • Nie ma dzieci – są ludzie                                                                                                                                                                                                                                     

         Uczniowie projektowali i wykonywali Medale im. Janusza Korczaka, które mieli wręczyć wybranej osobie i uzasadnić ten wybór. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. nauczyciele, rodzice, pani pracująca w świetlicy i inni. W uzasadnieniu pisali o dobrym sercu, umiejętności podejścia do dzieci, życzliwości i bezinteresowności. Piątoklasiści bardzo zaangażowali się w swoja pracę, a Medale przez nich wykonane są naprawdę piękne.

Opracowanie – Małgorzata Król


 

Related Images:

Skip to content