Tydzień Wolontariatu w naszej szkole

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc03179-1324495193-jpgwidth1000

Pomagając  – dajemy cząstkę siebie …

 

W dniach od 5 do 9 grudnia 2011 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Wolontariatu. Zaplanowaliśmy wiele działań, które udało nam się pomyślnie zrealizować.

Zbiórka zabawek i artykułów spożywczych pod hasłem „Pomóż innym cieszyć się świętami” cieszyła się wielką popularnością. Okazało się, że w naszej społeczności mamy wielu darczyńców o gorących sercach – uczniów rodziców nauczycieli i pracowników obsługi szkoły. Zebraliśmy 83 zabawki, kilkanaście artykułów papierniczych, środki czystości, natomiast wśród artykułów spożywczych znalazły się: mąka, cukier, makarony, kasza, ryż,  herbata, słodycze i wiele innych produktów. Wszystkie te artykuły przekazaliśmy dla potrzebujących: część artykułów spożywczych bezpośrednio pewnej rodzinie w sąsiedniej miejscowości, a pozostałe za pośrednictwem kościoła Chrystusa Króla w Rzeszowie.

 Jednym z zadań podjętych przez uczniów była zbiórka plastikowych nakrętek dla 9-cioletniej Agnieszki, której rodzice gromadzą środki na protezę ręki. Uczniowie zgromadzili  ponad 32 kg nakrętek, które przekażemy rodzicom Agnieszki za pośrednictwem babci jednej z uczennic. Doceniamy udział każdego dziecka, które przyniosło choćby drobiazg, ale szczególnie należy wyróżnić Marlenkę z klasy II, która przy pomocy rodziców dostarczyła 3 duże reklamówki nakrętek.

 Na gazetce Samorządu Uczniowskiego zaprezentowaliśmy materiały informacyjne dotyczące wolontariatu: kim  jest wolontariusz, czym się zajmuje, historia i idea wolontariatu. W szkole zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne na temat wolontariatu połączone z wystawą prac uczniów na gazetce ściennej w holu szkoły.

 Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje na temat „Kiedy pomaganie staje się wolontariatem?”, uwrażliwiając na potrzeby drugiego człowieka poprzez gesty, słowa, postawy.

 Na zakończenie Tygodnia Wolontariatu uczniowie klasy VI przygotowali happening związany z tematyką tygodnia, był nim, mający na celu zaskoczyć widzów flash mob  (ang. dosł. błyskawiczny tłum) – określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. Uczniowie tworząc symbol serca propagowali dobro, pomoc koleżeńską i dziękowali wszystkim za udział w Tygodniu Wolontariatu.

no images were found

Related Images:

Skip to content