Narodowe Święto Niepodległości i Dzień patrona szkoły

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc02908-1321384693-jpgwidth1000

„Wolność i niepodległość jest konieczna dla rozwoju każdego narodu”

Wincenty Witos

10 listopada 2011 r. w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości i Dzień Patrona Szkoły.

Licznie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście obejrzeli inscenizację pt. Pamiętajmy o naszej historii – przygotowaną przez uczniów klasy III, VI i szkolny chór, pod kierunkiem pań: Agnieszki Bijoś, Małgorzaty Król i Beaty Czarnik.

Dzisiaj wielka jest rocznica

– Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa

tymi słowami uczennica kl.III – Julia Kwaśny – przypomniała o tym, że nikt nam wolności nie podarował, że walczyliśmy o nią przez  pokolenia, że  została okupiona krwią wielu Polaków.

Wincenty Witos – premier rodem z chłopskiej chaty, jest patronem naszej szkoły od 22 maja 1983 roku, a więc już od 28 lat. Jemu właśnie poświęcona była prezentacja multimedialna, przygotowana przez uczniów kl.VI: Bartka Kręgielewskiego, Kornela Barana, Sebastiana Białego, Dominika Ziobro, Radka Micała. Uczennice z tej klasy: Weronika Pietrucha, Magda Wróbel, Paulina Iżyńska, Karolina Pawełek, Julia Babiarz  oraz  występujący w roli Wincentego Witosa – Hubert Sajdak z kl.IV,  przypomnieli najważniejsze fakty z życia i działalności tego wybitnego polityka, przywódcy polskich chłopów, trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej, któremu niepodległość Polski zawsze leżała na sercu. Powiedział przecież: Najwyższe i wiecznie żywe prawo narodu polskiego do budowania niepodległej Polski, powinno być punktem wyjścia i ośrodkiem wszystkich dążeń i prac ludu polskiego.

Z okazji Dnia Patrona Szkoły, uczniowie klas V i VI, wzięli udział w teście wiedzy o życiu i działalności W. Witosa oraz przygotowywali piękne albumy, w których zaprezentowali najważniejsze fakty z jego życia, zdjęcia i  różne ciekawostki. Albumy można obejrzeć w pracowni j. polskiego. Wielu uczniów zostało nagrodzonych i wyróżnionych  w obu konkursach (zobacz: Laureci konkursu).

Wspólna nauka i śpiew pieśni legionowej  Maszerują strzelcy oraz tańce w wykonaniu trzecioklasistów, to kolejne punkty programu obchodów Święta Niepodległości.

W tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć oczywiście zespołu ludowego Nosowiany z Nosówki na czele z panią Stefanią Buda, która opowiedziała zebranym gawędę o tym, jak to w przeszłości świętowano narodowe rocznice oraz jak uczniowie się do nich przygotowywali. Wspomniała także, by kochać swoją Ojczyznę, byśmy o jej wartości nie musieli się przekonywać dopiero wtedy, gdy ja utracimy lub wyjedziemy za granicę. Zachęcała, by 11 listopada wywiesić flagi narodowe. Zespół, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, zaprezentował kilka pięknych pieśni patriotycznych i religijnych.

Po części oficjalnej, dyrektor szkoły, wręczył dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w konkursach: plastycznym dla klas I-IV Polskie symbole i barwy narodowe oraz wiedzowym i za albumy poświęcone  W. Witosowi (klasy V-VI).

Uroczystościom towarzyszyła wystawa obrazów A to Polska właśnie … oraz koncert instrumentalny pieśni legionowych w wykonaniu absolwentki szkoły –  Patrycji Kwaśny.

Rada Rodziców przygotowała dla dzieci słodycze i herbatę, a dla wszystkich chętnych pyszne ciasta.

O piękny wystrój sali w tym dniu zadbały panie: B. Czarnik, H. Ignac, J. Trzeciak oraz wychowawczynie klas I, II, III.

Małgorzata Król

no images were found

Related Images:

Skip to content