Narodowe Czytanie w naszej szkole

Narodowe Czytanie w naszej szkole

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania 2018, w naszej szkole odbyło się czytanie tekstów patriotycznych  ujętych w 44 teksty Antologii Niepodległości, które Para Prezydencka proponuje do czytania w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

Spotkanie odbyło się w gronie najstarszych uczniów naszej szkoły, czyli siódmo i ósmoklasistów. Inicjatorami byli nauczyciele poloniści.

Na początku uczniowie wysłuchali  pieśni Bogurodzica, następnie Milena odczytała  Święta miłości kochanej ojczyzny Krasickiego. Wiktoria i Zuzia zaznajomiły zebranych z tekstem pieśni Boże, coś Polskę, Pani Małgorzata Król przeczytała fragment Księgi XII Pana Tadeusza – Koncert Jankiela. Wiersz Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida usłyszeliśmy w wykonaniu Mateusza, natomiast Krystian wykazał się, recytując Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!  Leopolda Staffa. Ala i Julita przybliżyły zebranym poezje Miłosza W Warszawie, a pan Arkadiusz Witalec, pięknym, radiowym głosem odczytał Raport z oblężonego miasta Zbigniewa Herberta.

Wszystkie te utwory to wędrowanie po naszej historii, często zawiłej i niespokojnej, ale zawsze nieobojętnej wrażliwemu artyście. Ponadto teksty te, kanon literatury i każdy Polak powinien je znać.

Tekst – Małgorzata Król, zdjęcia – Krystian Buczek kl.VIII

Related Images:

Skip to content