Małe Nosowiany na przeglądzie w Kolbuszowej

thumbnail-php-ffiles-pl-1552521726-1326740868-jpgwidth1000

6 stycznia 2012r. w święto Trzech Króli zespół „Małe Nosowiany” prezentował kolędnicze zwyczaje na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej.

Występowały tam grupy dziecięce, młodzieżowe i seniorzy. „Dwa turonie tańcowały, jeden duży drugi mały”, to założenie, którego celem było przeniesienie tradycji kolędniczych na młodsze pokolenia.

Grupa „Małe Nosowiany” pod opieką pani Aliny Pociask i pani Stefanii Buda zaprezentowała „Kolędę z gwiazdą”. Występowali uczniowie naszej szkoły z klasy IV i V: Rafał Baran, Jakub Łyszczek, Kacper Bijoś, Paweł Rozborski, Kamil Puc, Kacper Wiech, Patrycja Rozborska, Arleta Chudzicka, Marcelina Sajdak, Weronika Czech. Dzieci musiały włożyć wiele trudu w przygotowanie przedstawienia, bo mówić i śpiewać gwarą nie jest rzeczą łatwą.

Występ młodych kolędników bardzo podobał się widowni, o czym świadczyły gromkie oklaski, a jury przyznało wyróżnienie za wykonanie oraz autentyzm ubiorów i rekwizytów. Zespół otrzymał dyplom, nagrodę rzeczową oraz pieniężną. Ale to nie nagrody są celem naszych występów.  Ważną rzeczą jest ochrona przed zapomnieniem i popularyzacja zanikających gatunków folkloru słownego i muzycznego. Poprzez taką działalność rozwijamy i umacniamy tożsamość narodową ściśle związaną z lokalnym regionalizmem.

no images were found

Related Images:

Skip to content