Klasa V z wizytą na Olimpie 19.03.2015 r.

Klasa V z wizytą na Olimpie 19.03.2015 r.Dnia 19 marca sala języka polskiego na chwilę zamieniła się w Olimp. Przy stolikach zasiedli bogowie i boginie, w których z trudem można było rozpoznać naszych piątoklasistów. Uczniowie prezentowali postaci mitycznych bogiń i bogów, przenosząc wszystkich w boski, olimpijski świat. Młodzi aktorzy przebrani byli w charakterystyczne stroje znane nam z albumów o starożytnej Grecji.

Nie zabrakło również wspaniałych rekwizytów, a klasowy teatr uzmysłowił nam, że dzięki mitom, uczniowie rozbudzają swoje zainteresowania kulturą śródziemnomorską, poznają starożytny świat greckich bogów i bohaterów. Uświadamiają sobie, że każdy naród posiada własną kulturę, historię, świadczącą o jego odrębności.

Od wielu lat znajomość mitologii greckiej i rzymskiej należy do kanonu kultury europejskiej. Na ogół nasz pierwszy kontakt z mitami to opowiadania zamieszczone w szkolnych podręcznikach. Później przychodzi czas na „Mitologię” Jana Parandowskiego, „’Iliadę” i „Odyseję” Homera, „Eneidę” Wergiliusza. Starożytność jest cały czas obecna w naszej współczesnej kulturze: sztuce, tradycji i języku.

Podstawa programowa z języka polskiego dla II etapu edukacyjnego zakłada zapoznanie uczniów z tekstami reprezentatywnymi dla źródeł kultury europejskiej, do których niewątpliwie należy zaliczyć mity. Są one z pewnością   interesującą literaturą dla uczniów klasy V.

Related Images:

Skip to content