- 17 871 671 9
- Nosówka 186, 36-046 Zgłobień
- sp.nosowka@boguchwala.pl
Dziennik elektroniczny
Rok szkolny 2023/2024
Zobacz co słychać w szkole
walczyli o to, co nie było im dane...
29 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Nosówce odbyła się uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych – XIV Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno –muzyczny przygotowany przez panie: Małgorzatę Król i Agnieszkę Podbilską-Kłosowską.
Gdy zakończyła się II wojna światowa, Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi.
Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa.
Żołnierze Niezłomni - Żołnierze Wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..."
Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii …
Ci, którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień, byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako "dzieci bandytów". Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna. Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach.Pośród tysięcy walczących w latach 40 - tych i 50 - tych XX wieku (a warto przypomnieć że ostatni z nich zginął w październiku 1963 r.) przypomnijmy choć kilka postaci:
Franciszek Błażej z Nosówki - syn z rodziny chłopskiej Łukasza i Marii z Kalandyków. Mieszkał w Krakowie. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. W 1945 roku działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, kierował działem propagandy Obszaru Południowego WiN. Aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 2 września 1947. Poddany wraz z pozostałymi członkami IV Zarządu Głównego WiN okrutnemu trzyletniemu śledztwu, w którym był torturowany.
Nikogo nie wydał! Skazano go na czterokrotną karę śmierci.
Został zabity strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku.
Hieronim Dekutowki ps. Zapora - Bohater Lubelszczyzny, cichociemny, wsławił się największą ilością walk stoczonych z Niemcami. Po wojnie walczył z nowymi porządkami wprowadzanymi przez komunistów. Stracony w 1949 r.
Rotmistrz Witold Pilecki - w czasie wojny dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz aby przekazać relacje o tym co tam naprawdę się dzieje. Z obozu udało mu się uciec, potem walczył z Niemcami m.in. w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze.
Danuta Siedzikówna ps. Inka - sanitariuszka w oddziale Łupaszki. Aresztowana, torturowana i skazana na karę śmierci. W okrutnym śledztwie nie wydała nikogo. Zginęła w wieku lat 17. Jej ostatnie słowa brzmiały: "Niech żyje Polska..."!
Większość dowódców podziemia antykomunistycznego, nie mówiąc już o szeregowych żołnierzach, to byli ludzie bardzo młodzi. Mający po dwadzieścia kilka, często nawet kilkanaście lat. Dla przedstawicieli tego pokolenia takie wartości jak niepodległość, patriotyzm, ojczyzna, miały olbrzymie znaczenie. Wielu z nich gotowych było za nie oddać życie.
To ważny przekaz dla obecnego młodego pokolenia, któremu przyszło żyć w czasach, gdy te wartości są poddawane w wątpliwość i często wyszydzane.
Miłość do Ojczyzny to nie slogan! To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. To obowiązek.
Józef Piłsudski powiedział: „Historię swą piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni – i źle”.
Po uroczystym apelu, uczniowie wraz Panią dyrektor Bożeną Łyszczek, udali się pod pomnik poświęcony Franciszkowi Błażejowi by złożyć wiązankę biało-czerwonych kwiatów i uczcić minutą ciszy jego bohaterstwo.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym dniu był „Bieg tropem wilczym” - umownie 1963 m dookoła szkoły, bo w tym właśnie roku zamordowany został ostatni Żołnierz Niezłomny –Józef Franczak „Lalek”.
Do biegu zgłosiło się jedenaścioro uczniów z klas IV-VII oraz Pan Arkadiusz Witalec, jako przedstawiciel nauczycieli.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, które ufundował IPN oddział w Rzeszowie – główny Patron uroczystości, za co serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Nosówce © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone