Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Nosówce

E-dziennik

Dziennik elektroniczny

Plan zajęć

Rok szkolny 2023/2024

Galeria

Zobacz co słychać w szkole

Wycieczka szkolna do Markowej

10 czerwca 2024

W dniu 4 czerwca 2024 r. uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców udali się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Błogosławionej Rodziny Ulmów w Markowej.

Uczestnicy podzieleni na dwie grupy zwiedzali Muzeum, cmentarz parafialny oraz Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Doroty, gdzie w specjalnym sarkofagu w kształcie trumny znajdują się doczesne szczątki Rodziny Ulmów.

W Muzeum uczniowie dowiedzieli się o życiu Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką. Żydzi byli prześladowani w szczególny sposób, musieli opuścić swoje domostwa i udać się do wyznaczonych obszarów tzw. gett, skąd byli wywożeni do obozów zagłady utworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Niektórzy Żydzi szukali schronienia u polskich gospodarzy w Markowej lub kryli się w pobliskich lasach kopiąc ziemne kryjówki.

Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów postanowiła dać schronienie kilkorgu Żydom, ukrywali ich na strychu. Niestety, na skutek donosu, zostali rozstrzelani wraz z dziećmi i ukrywającymi się Żydami. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 24 marca 1944 r.

Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom.

Małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a 10 września 2023 roku dokonano beatyfikacji Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniny, Marii oraz nienarodzonego potomka.

Uczniowie z naszej szkoły byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez panią przewodnik. Z wielką uwagą oglądali zdjęcia i multimedia muzealne a także artefakty w specjalnej sali poświęconej tej Błogosławionej Rodzinie.

                                                                                     Tekst i zdjęcia – Małgorzata Król

Skip to content