Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Nosówce

E-dziennik

Dziennik elektroniczny

Plan zajęć

Rok szkolny 2023/2024

Galeria

Zobacz co słychać w szkole

Światowy Dzień Wody w naszej szkole

30 maja 2024

Co roku, 22 marca, na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celebrujemy go także my, angażując się w akcję Polskiej Akcji Humanitarnej „Woda dla pokoju”. W naszej szkole odbyły się lekcje podnoszące świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych. Chcemy szerzyć świadomości o tym, że:
• dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
• na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
• jesteśmy za to współodpowiedzialni,
• oszczędzanie wody to za mało.
Woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy .Wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, do produkcji jednej pary jeansów zużywa się 10 000 litrów wody, produkcja komputera pochłania prawie 30 000 litrów wody. Wodę, która została użyta do produkcji danej rzeczy, nazywamy wirtualną wodą. Czy mamy na to wpływ? Co możemy zrobić, aby kryzys wodny się nie nasilał?
• Sprawdzaj, gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujesz
• Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody
• Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej
• Głosuj i podpisuj petycje
• Ogranicz konsumpcję, kupuj według zasad 6R-Przemyśl. Odmawiaj. Ogranicz. Napraw. Używaj wielokrotnie. Odzyskuj.

Skip to content