„Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” – spotkanie DKK w Nosówce

   Na marcowym spotkaniu DKK dla młodzieży w dniu 16 marca, czytelniczki dyskutowały o powieści Rafała Witka, którego biblioteka w Nosówce będzie gościć jesienią.

   Burzliwa dyskusja świadczyła  o tym, że książka bardzo się podobała. Bawi, uczy i rozśmiesza, jest bogato ilustrowana i napisana niezwykle dowcipnie.

   Książka rozpoczyna serię Bzik & Makówka przedstawiają. Dwójka rezolutnych dziesięciolatków postanawia „uczłowieczyć” i zresocjalizować pirata, który przez przypadek trafia z XVII do XXI wieku. Lektura jest bardzo interesująca i wciągająca; czyta się ją jednym tchem. Przygody Gabrysi Bzik, która wiecznie wpada w kłopoty i Nilsona Makówki, znawcy paragrafów, są bardzo ciekawe i na pewno spodobają się zarówno młodszym, jak  i starszym czytelnikom.

   Jedna z najbardziej aktywnych członkiń DKK w Nosówce- Monika Stachowicz napisała recenzję, którą zamieszczam poniżej.

   Książka „Zgniłobrody i Luneta przeznaczenia” była bardzo wciągająca, ponieważ gdy przeczytałam dwie strony, to coś ciągnęło mnie do dalszego czytania. Ta książka jest  o Gabrysi Bzik i Nelsonie Makówce. Gabrysia nie lubi swojego nazwiska, a Nilson zna prawie cały kodeks prawny.

   Ich przygoda zaczyna się wtedy, gdy Gabrysia idzie do dyrektora „ na dywanik”(którego jednak nie może dojrzeć) za pisanie liścików do koleżanki, w czasie trwania lekcji; Nilson za to że bronił Gabrysi. Pokłócił się nawet z dyrektorem o prawa dziecka. Po lekcji dzieci poszły pod most i tam nagle pojawił się mężczyzna cały brudny i obdarty, wyrwał dzieciom jedzenie, które zjadł łapczywie, a następnie plecaki, które później  podarł. Po powrocie do domu dzieci szukają informacji o nim, lecz bez skutku. Dzień później znajdują tzw. Lunetę przeznaczenia. Po pewnym czasie okazuje się, że nieznany „dzikus” jest piratem  z Karaibów.


  Więcej o przygodzie Bzika i Makówki dowiecie się czytając książkę Rafała Witka „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia” Bardzo serdecznie polecam –przeczytajcie! Na pewno was „wciągnie” tak samo jak mnie!

                                                                                              Monika Stachowicz kl. V

                                                                                    Artykuł opracowała Halina Kuleta

Related Images:

Skip to content