Cybernauci – bądź bezpieczny w sieci

    Projekt „Cybernauci” jest  realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i ma na celu wzmocnienie kompetencji bezpiecznego korzystania z Internetu i TIK.

  Jego głównym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. W ramach projektu w szkołach w całej Polsce prowadzone są warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

   W dniach 25 – 26 października  2016 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów kl. III, IV i VI o tematyce.:

– „Internet: jak bezpiecznie uczyć się, rozmawiać i bawić w  „światowej sieci”?

– „Mój wizerunek w Internecie”

– „ Tajemne moce komputera”

   W trakcie zajęć uczniowie z kl. III: uporządkowali swoją wiedzę o tym, czym jest komputer, jak jest zbudowany, do czego służy, czym jest Internet i jak bezpiecznie korzystać z komputera oraz  z sieci. Po zajęciach  potrafili  wybrać grę/aplikację odpowiednią do swojego wieku, stworzyli własny kodeks pożądanych zachowań podczas pracy z komputerem i podczas korzystania z Internetu.

       Uczniowie kl. IV i VI dowiedzieli się, że:

  • Internet może być nie tylko źródłem rozrywki, ale i źródłem informacji,
  • w Internecie – podobnie jak w świecie realnym – można napotkać zagrożenia celowo tworzone przez ludzi: manipulację, kłamstwo czy niewłaściwe treści,
  • potrzebne jest krytyczne i analityczne podejście do treści i aplikacji znalezionych w Internecie,
  • w Internecie warto kierować się wartościami – dbając o anonimowość nie można wykorzystywać jej do krzywdzenie innych, rozumieją, że sami są twórcami w Internecie – stąd czerpią wiedzę o tym, że ochrona praw autorskich w sieci jest istotna także z ich punktu widzenia.

Szkolenie przeprowadziła pani Danuta Palimąka – trener Fundacji Nowoczesna Polska.

 

Related Images:

Skip to content