Wycieczka do Wierzchosławic

cam01023

29 października 2013 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Wierzchosławic k. Tarnowa, by zobaczyć miejsce, w którym urodził się i w lokalnej społeczności działał Wincenty Witos – Patron naszej szkoły.

Na przełomie października i listopada obchodzimy Dzień Patrona Szkoły połączony ze Świętem Niepodległości. W tym roku chcieliśmy poprzez udział w wycieczce uczcić nie tylko ten ważny dla nas Dzień, ale także jubileusz szkoły – 30 rocznicę nadania SP w Nosówce imienia W. Witosa.

Już podczas podróży autokarem odbył się konkurs wiedzowy dotyczący życia i działalności Witosa. Uczniowie prawidłowo odpowiadali na trudne pytania i dzielili  się wiadomościami na temat  Patrona Szkoły. Droga do Wierzchosławic upłynęła nam zatem w atmosferze nauki i radosnych rozmów.

Po dotarciu na miejsce, udaliśmy się do jednego z budynków w obrębie Muzeum, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o pełnym trudów i wyrzeczeń życiu Witosa, a także o Jego wielkich ambicjach i nieprzeciętnej pracowitości.

Muzeum Wincentego Witosa tworzą dwie zagrody. Jedna to dom rodzinny, w którym W. Witos urodził się, spędził dzieciństwo i młodość oraz zagroda, którą sam zbudował w latach 1905 – 1913 i mieszkał w niej aż do śmierci. Dom rodzinny zwany też „Starym Domem” stanowi autentyczny przykład budownictwa wiejskiego podtarnowskiej wsi. Pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Zgromadzono w nim szereg przedmiotów i urządzeń gospodarczych używanych na wsi za życia Witosa. Dom ten zbudowany jest według panujących wówczas zasad. Pod jednym dachem mieściło się całe gospodarstwo. Konstrukcja ścian jest węgłowa, dach dwuspadowy, kryty słomą. W obejściu znajduje się studnia z żurawiem.

Drugą i główną częścią Muzeum jest „Nowa Zagroda”, w skład której wchodzi dom mieszkalny, dwie stodoły, stajnia i piwnica z nadbudową. Budynki są tak usytuowane, że całość  tworzy prostokąt foremny. Przez mieszkańców Wierzchosławic gospodarstwo Witosa zwane jest „Witosówką”.

Ekspozycje w Muzeum mają charakter stały.  Przedstawiają przede wszystkim autentyczne wnętrze domu Witosa i jego rodziny. Zachowano w stanie oryginalnym biurko z dokumentami i krzesło, na którym siedział Witos.

Na miejscowym cmentarzu, w Kaplicy, gdzie pochowany jest Witos i jego rodzina, od całej społeczności szkolnej i wszystkich mieszkańców Nosówki złożyliśmy w hołdzie wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliliśmy znicze.

Nasz Patron to człowiek niezłomny. Wierzył, że tylko uczciwą i sumienną pracą można osiągnąć cel. Z wielkiej biedy, w której  przyszło mu żyć, dzięki uporowi, osiągnął wysokie stanowiska w państwie – był trzykrotnie jego premierem.

Piękna, jesienna pogoda, była miłym dopełnieniem wycieczki, w której udział wzięli uczniowie klas IV-VI pod opieką pań: Haliny Ignac, Małgorzaty Król i Sabiny Mity.

no images were found

Related Images:

Skip to content