Wdech, wydech, wdech, wydech…….

Wdech, wydech, wdech, wydech…….Statystycznie jedna osoba przez całe życie wdycha ponad 300 ton powietrza, czy zastanawiałeś się kiedyś jakiej jest jakości?

Wykonaliśmy proste doświadczenie – na rurę odkurzacza nałożyliśmy wacik kosmetyczny, odkurzacz pracował 5 min. A oto jak wyglądał efekt naszego doświadczenia.

Największe zanieczyszczenia zatrzymały się na waciku, mniejsze przeszły dalej. To samo dzieje się w naszych płucach. Duże cząstki zatrzymują się na rzęskach nabłonka, małe mające w przybliżeniu 1/30 średnicy ludzkiego włosa trafiają do płuc, a później do krwi.

Mieszanina zanieczyszczeń (pyłów, dymów, związków chemicznych) i mgły  to wszystkim znany smog. Zanieczyszczenia pochodzą z zakładów przemysłowych, spalin samochodowych, a w naszej okolicy przede wszystkim  z kominów domów. Smogu nie widać, ale czy to znaczy, że nie ma na nas wpływu? Nic bardziej mylnego.

Liczne badania wskazują, że zanieczyszczenie powietrza zwiększają  ryzyko zachorowalności i śmiertelności. Powodują choroby płuc, układu krążenia, alergie, zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Najnowsze badania podają-  prawie 100 tys. ofiar powietrza w Polsce rocznie! 5 gmin z liczbą mieszkańców jak  w gminie  Boguchwała znika co roku z mapy Polski z powodu smogu! W naszym kraju występują najwyższe stężenia rakotwórczego benzopirenu spośród wszystkich państw unijnych. Rekordowy Nowy Targ przekracza dopuszczalną normę tej rakotwórczej substancji aż o 1800%! ( dane z 2018 r.).  Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego rakotwórczego gazu na “ wypalane “papierosy. I tak mieszkańcy Nowego Targu „wypalają” w ten sposób aż 22 „papierosy” dziennie! Mieszkańcy Zakopanego i odwiedzający miasto turyści – 10 „papierosów” na dobę.

Podejmowanie różnych działań, takich jak instalowanie filtrów kominowych, inwestowanie w ekologiczne środki transportu, wprowadzanie odnawialnych źródeł energii np. kolektory słoneczne, ocieplanie budynków, wymiana pieców stanowi ważny krok w poprawie jakości powietrza.

Ważna kwestią dla nas jest czy my nastolatkowie możemy wspomóc ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Odpowiedź jest prosta- tak. Przede wszystkim możemy ograniczyć zużycie energii. Pamiętajmy o wyłączaniu komputera po skończonej nauce zdalnej, gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, odłączajmy ładowarkę z gniazdka po skończeniu ładowania. Nie zapomnijmy  również o znaczeniu roślin w oczyszczaniu powietrza z pyłów, tak więc nie niszczmy zieleni i sadźmy drzewa. Nie palmy śmieci i nie przegrzewajmy naszych domów. Sami decydujemy jak długo i w jakich warunkach będziemy żyć my i kolejne pokolenia. Zróbmy coś póki nie jest za późno!

Related Images:

Skip to content