W hołdzie dla Niepodległej

„TYM, CO W MROKACH NIEWOLI,
W NAJCIĘŻSZYCH DLA NARODU CHWILACH
NIGDY W POLSKĘ NIE ZWĄTPILI”

 

Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy dnia 9 listopada 2018 roku.  Rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego o godz. 11.11 w gronie nauczycieli i wszystkich klas, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.

O godz.16.00 udaliśmy się do kościoła, gdzie odbyła się uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych . Po jej zakończeniu, w radosnym marszu, na czele ze sztandarem, pochodniami i śpiewem przeszliśmy do naszej szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości rocznicowe.

Wszyscy zebrani obejrzeli  montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów, opracowany  i przygotowany przez panie: Beatę Czarnik, Małgorzatę Król i pana Arkadiusza Witalca.

Akademii towarzyszyła  prezentacja multimedialna oraz piękny taniec z flagami w wykonaniu uczennic klasy IV pod kierunkiem pani Anny Kulas.

Gościnnie wystąpił  Zespół Ludowy Nosowiany na czele z panią Stefanią Budą oraz Kamila Szeliga – wokalistka zespołu muzycznego Zenit, która zaśpiewała piosenkę „Ja to mam szczęście…”i dedykowała ją wszystkim mieszkańcom Nosówki.

Pan Tomasz Bereza z Rzeszowskiego Oddziału IPN,  zaprezentował bardzo ciekawą prelekcję o Wincentym Witosie, który w czasach swojej służby dla Polski był prawdziwym Mężem Stanu.

Ponadto w akademii udział wzięli zaproszeni goście: pani Bogusława Buda przewodnicząca NSZZ Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, pan Paweł Boratyński – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, radni Boguchwały nowej kadencji: pani Alina Pociask i pan Marek Cisek, sołtys Nosówki – pan Stanisław Bębenek.

Rozdano  także dyplomy najlepszym uczniom za udział w Szkolnym Konkursie o życiu i działalności Wincentego Witosa – lista zwycięzców znajduje się tutaj

 https://www.sp.nosowka.pl/szkolny-konkurs-zycie-i-dzialalnosc-wincentego-witosa/

11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Wieńczy bowiem, blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej, na skutek zaborów, niepodległości. Niepodległość Polski wywalczyli sobie sami Polacy wykorzystując zaistniałe sprzyjające okoliczności historyczne.  Nie był to jeden zryw narodowowyzwoleńczy.

Każde pokolenie składało ofiary krwi w wielkich powstaniach przeciw zaborcom. Powstania te kończyły się klęską, gdyż przewaga zjednoczonych przeciw Polsce wrogów była nie do pokonania.     

Ważnym wydarzeniom towarzyszyły: poezja i pieśni. Ukazywały rozpacz pokonanych, ale budziły też wiarę w przyszłe zwycięstwo.

„Trzeba koniecznie, aby uczeń wychodził ze szkoły Polakiem” – takie słowa Wincentego Witosa umieszczone są na  naszym sztandarze.

 Co to znaczy?  To dla nas wskazówka, drogowskaz, żebyśmy naszą Ojczyznę, która wyrosła z potu i krwi tak wielu Polaków,  szanowali i nigdy nie zawiedli.

Przejdź do galerii zdjęć z uroczystości >>

Related Images:

Skip to content