VIII Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

 

 „Co szlachetne i wielkie – przyjmij,

 co płytkie i nikczemne – odrzucaj”

                                                                                                                              Łukasz Ciepliński

   1 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych, w szczególności Franciszkowi  Błażejowi urodzonemu w Nosówce.

      67 lat temu  –  1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie straceni zostali członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość  z Łukaszem Cieplińskim na czele.

     Stracono wtedy także Franciszka Błażeja, urodzonego w Nosówce – żołnierza bohaterskiego  i niezłomnego, najwierniejszego z wiernych. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany  przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany, tak, że ciało odpadało mu od kości. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci.

     Wyrok  śmierci został wykonany – metodą katyńską – strzałem w tył głowy, a miejsce pochowania do dziś pozostaje nieznane. Dlatego pomnik stojący przed szkołą jest symbolicznym grobem naszego Rodaka.                               

     26 lutego 2010 roku Franciszek Błażej został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

    Uroczyste wręczenie Orderu miało miejsce 1 marca 2011 roku w Pałacu Prezydenckim. Odebrała je bratanica Franciszka Błażeja – pani Krystyna Lelek.

      Podczas apelu pani Magdalena Lelek, prezentowała  Order i opowiadała  o okolicznościach jego otrzymania .

    W czasie uroczystości przypomniano także postać Danuty Siedzikówny – Inki. Po blisko sześćdziesięciu latach Polacy poznali prawdę o tej pięknej postaci skazanej – tak jak inni żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – na zapomnienie.

***

Idź

Za tymi, którzy polegli w imię Polski

Za ostatnimi rycerzami II Rzeczypospolitej,

dla których las był domem,

a Bóg, Honor i Ojczyzna wyryte mieli w sercu

Mów

O Wyklętych, Niezłomnych, Niepokornych

– sumieniu narodu

W długim marszu żywych

Nieś

Pochodnię pamięci

Ogrzej ich swoim oddechem

Ocal w przestrzeni zapomnienia

Oni tego potrzebują

Powiedz

Że było warto …

     Prezes IPN Jarosław Szarek w jednym z wywiadów powiedział,  że  Kwatera Ł była przez lata miejscem nieznanym, wymazywanym z pamięci Polaków. Miejsce miało zostać nieodkryte, a bohaterowie walki z systemem komunistycznym, którzy na nim spoczęli, mieli odejść w niepamięć. Pamięć okazała się jednak silniejsza od zapomnienia. I oto pięć lat temu, jeszcze wtedy nieformalny zespół prof. Szwagrzyka, rozpoczął prace. Biuro Identyfikacji i Poszukiwań IPN powstało dopiero w ubiegłym roku. Dziś prace są zakończone, a odnalezione szczątki z godnością przeniesione.

      Łączka jest więc symbolem zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, niepamięci nad pamięcią. To miejsce święte.

    W sposób szczególny oczekuje się odnalezienia wielkich bohaterów narodowych, takich jak gen. Fieldorf, płk. Ciepliński, rotmistrz Pilecki, Franciszek Błażej.

   „Najwierniejszy z Wiernych” – taki napis widnieje na pomniku usytuowanym w pobliżu naszej szkoły. Jest to zarazem symboliczny grób pochowanego w do dziś nieznanym miejscu członka IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Franciszka Błażeja. Jakże wzruszająco brzmią słowa wypowiedziane  podczas  poświęcenia pomnika: Nasza Mała Ojczyzna przyjmie Cię i da ci sążeń ziemi pod wierzbą, by ci, co po nas przyjdą, uczyli się znowu najtrudniejszego kunsztu odpuszczania win.

     Warto być szlachetnym człowiekiem i mieć swoje ideały, wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna.  Wolność  jest darem, ale też zadaniem, więc ciągle trzeba ją pielęgnować. Nie wstydźmy się wielkich słów i wielkich czynów. My pamiętamy, a Ty?

     Podczas apelu swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca burmistrza  – pani Ewa Śliwa, pani Stefania Buda, pan Stanisław Bębenek, pani Magdalena Lelek. W obecności Samorządu Uczniowskiego i dyrektora szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Franciszka Błażeja.

    Uroczysty apel przygotowany został przez nauczycieli: Małgorzatę Król, Beatę Czarnik, Grzegorza Jeziorskiego. Udział wzięli uczniowie klas IV – VII.

Related Images:

Skip to content