Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

„Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem” – oto hasło przewodnie uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości i Patrona Szkoły – Wincentego Witosa.

104. rocznicę odzyskania niepodległości świętowaliśmy 10.11.2022 r. w obecności zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników obsługi szkoły oraz przedszkolaków wraz z opiekunami.

Pani dyrektor Bożena Łyszczek powitała: starszego  wizytatora KO w Rzeszowie – panią Jolantę Wasilewską, panią kierownik referatu oświaty z UG w Boguchwale – panią Agnieszkę Leptacz, pana Macieja Sobotowskiego – dyrektora LOK „Wspólnota” w Zgłobniu, panią Alinę Pociask – radną z Nosówki, zarząd Rady Rodziców na czele z przewodniczącym – panem Marcinem Konickim, Zespół Ludowy „Nosowiany” z panią Stefanią Budą oraz kierownika kapeli  – pana Aleksandra Malaka wraz z zespołem.

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego w całości, z oddaniem należnej czci.

Podczas akademii pięknie zaprezentowali się recytatorzy z klas: II, III, V, VI, VII i VIII, a prowadzący narrację: Maciej i Jakub z kl. VII przybliżyli nam dzieje Polski aż do radosnego odzyskania niepodległości. Nie zabrakło też odniesień do aktualnej sytuacji w Ukrainie, gdzie trwa wojna, a zagrożona wolność wymaga niezwykłego bohaterstwa całego narodu ukraińskiego.

Szkolny chór, pod kierunkiem pani Eweliny Dziedzic-Toczek, zaprezentował piękne pieśni tematyczne, a Zespół „Nosowiany” wykonał utwory patriotyczno – legionowe.

Uczniowie klasy VIII, przygotowani przez panią Annę Kulas, zatańczyli układ z flagami, eksponując naszą biało-czerwoną jako wyraz zwycięstwa i wolności.

Pani Katarzyna Rozborska – Worek, wraz z uczniami, wykonała kokardy narodowe dla wszystkich uczestników akademii.

Podczas uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w Szkolnym Konkursie na „Komiks o życiu i działalności Wincentego Witosa” z okazji Dnia Patrona szkoły. Oto jego wyniki:

Wyniki dla klas I-III

MiejsceImię i nazwiskoKlasa
I miejsceJulia KubasKl. II
II miejsceKsawery KulasKl. I
III miejsceMichał SzczepańskiKl. III
WyróżnienieWeronika LeszczyńskaKl. II
UdziałHubert ZaciosKl. II
UdziałAmelia CzudecKl. II

Wyniki dla klas IV-VI

MiejsceImię i nazwiskoKlasa
I miejsceLena HodyrKl. VI
II miejsceMaciej KocurKl. V
III miejsceOtylia PierzchałaKl. VI
III miejsceMichał HodyrKl. VI
WyróżnienieJakub LeszczyńskiKl. VI
UdziałNadia CieślaKl. IV

Scenariusz uroczystości przygotowała pani Małgorzata Król, prezentację multimedialną  – pani Anna Kulas, scenografię pani Marta Górnecka, obsługę techniczną  zapewnili- Sebastian i Radek z kl. VII.

W skład pocztu sztandarowego podczas akademii weszli: Kamil i Nikodem z kl. VII oraz Lena, Wiktoria, Dominika i Otylia z kl. VI.

11.11.2022 r. w Kościele Parafialnym w Zabierzowie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. Na tej uroczystości także nie zabrakło naszego sztandaru w asyście uczniów.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tę uroczystość: dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, rodzicom i obsłudze szkoły.

Nasz udział w tak ważnym wydarzeniu to wyraz pamięci i hołdu złożony przodkom, którzy nie szczędzili sił, by Polska była suwerennym i niepodległym krajem. To także wielka lekcja patriotyzmu dla naszego najmłodszego pokolenia.

Jesteśmy dziś wolni – znikły wszystkie zmory

Wstała Polska żywa, Polska nowa

Nie przepadła tamta wiara i poryw

Nie na darmo była noc listopadowa

Tekst – Małgorzata Król

Zdjęcia – nauczyciele, rodzic

Skip to content