Przerwa na czytanie

Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji

Maria Dąbrowska

26 października wzięliśmy udział  w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Przyłączyliśmy  się by pobić zeszłoroczny rekord, który wyniósł 149 851 osób czytających na przerwie, ale nie tylko dlatego. Chcieliśmy pokazać i przypomnieć uczniom jakie pożytki płyną z czytania i jak ważne jest ono w rozwoju młodego człowieka.

Nasi uczniowie mieli w tym dniu dostęp do kilku kącików czytelniczych rozlokowanych w szkole oraz do biblioteki szkolnej, która była otwarta na każdej przerwie.

Najodważniejsi czytali na głos, na forum szkoły, fragmenty swoich  ulubionych  książek. Były to m.in. następujące utwory: wiersze Ignacego Krasickiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry oraz „Chłopcy z Placu Broni”, „Opowieści z Narnii”, „W pustyni i w puszczy”, „Pan Tadeusz”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Akademia pana Kleksa” i inne.

Wszyscy czytający na głos zostali obdarowani słodyczami, otrzymają też dyplomy za udział w akcji.

Swoimi czytelniczymi pasjami podzielili się z uczniami także nauczyciele, którzy czytają m.in.: powieści kryminalne, współczesne polskie powieści, literaturę faktu, powieści biograficzne oraz filozoficzne.

W klasach nauczyciele również wspólnie ze swoimi wychowankami czytali ich ulubione książki lub rozmawiali o bohaterach literackich i ich wyborach życiowych.

Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że czytanie rozwija kreatywność, poszerza zasób słownictwa, uczy ortografii i dodaje odwagi w codziennym życiu.

W „Przerwie na czytanie” wzięło udział 127 osób z naszej szkoły.

Koordynatorami akcji były panie: Anna Kulas i Małgorzata Król.

Related Images:

Skip to content