Pedagog

Jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej – zareaguj!

O przemocy w rodzinie mówimy w przypadku celowego działania lub brak działania np. zaniedbania, które prowadzi do wyrządzenia krzywdy i cierpienia fizycznego albo psychicznego członka rodziny – dziecka, małżonka, partnera czy rodzica.

Jeśli dzieje Ci się krzywda lub jeśli sam czujesz, że to co dzieje się w Twoim domu, nie jest dla Ciebie dobre. Lepiej wykonać jeden telefon na wyrost, niż o jeden za mało.

Tu znajdziesz bezpłatną pomoc przez całą dobę

Jeśli jesteś dzieckiem lub nastolatkiem możesz szukać pomocy sam, znajdziesz ją pod każdym z numerów poniżej – pomoc jest bezpłatna. Jeżeli jesteś świadkiem przemocy, także możesz skorzystać z poniższych telefonów. Konsultanci powiedzą Ci, jakie czynności należy podjąć lub zajmą się sprawą.

  • tel. 116 111 – Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży czynny przez całą dobę (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę),
  • tel. 800 12 00 02 – „Niebieska Linia” czynna całą dobę (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie),
  • tel. 800 100 100 – bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).

 Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Wśród form przemocy wyróżniane są m.in.:

  1. Przemoc fizyczna – bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie i inne formy zadawania bólu.
  2. Przemoc psychiczna – obrażanie, wyzywanie, poniżanie, ograniczanie kontaktu z bliskimi, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie.
  3. Przemoc seksualna – molestowanie, dotykanie miejsc intymnych, zmuszanie do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych.
  4. Inne zachowania – pozbawianie niezbędnej opieki, zmuszanie do picia alkoholu lub brania narkotyków.

Pedagog szkolny Bernadeta Nykiel

Program uznany za najważniejszą inicjatywę warszawskich organizacji pozarządowych w konkursie S3KTOR 2021

Wsparcie psychiczne dzieci i młodzieży jest dla nas priorytetem! W Dniu Dziecka 2021 r. uruchomiliśmy program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów prawnych. Od stycznia tego roku program ten jest finansowany tylko dzięki prywatnym darczyńcom. Badania pokazują, że właśnie ta grupa wiekowa najbardziej nie radzi sobie z wyzwaniami związanymi z pandemią i wojną w Ukrainie. Dzieci i młodzież bardzo potrzebują naszej pomocy!

W naszym zespole mamy psychiatrę dziecięcego należącego do elitarnego grona zaledwie 450 takich specjalistów w Polsce! Dzięki pomocy lekarza psychiatry, psychologów i psychoterapeutów w formie spotkań online, dzieci z każdego zakątka Polski mogą liczyć na wsparcie i rozmowę ze specjalistami. Zdalna forma sesji pozwala na bezpłatną pomoc także tym dzieciom i nastolatkom, które do tej pory nie mogły sobie na nią pozwolić ze względu na sytuację rodzinną, ekonomiczną, czy  brak psychologa i psychiatry w najbliższej okolicy.

Konsultacje psychiatryczne możliwe są wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z psychologiem Fundacji „Twarze depresji”, który diagnozuje Uczestnika i podejmuje ostateczną decyzję o zasadności zakwalifikowania Uczestnika na zdalną konsultację psychiatryczną.

Ambasadorzy kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” – wybitny sportowiec Marek Plawgo i aktor Piotr Zelt, którzy leczą się na depresję, nie mają wątpliwości, że pomoc fachowców jest w przypadku tej choroby niezbędna.

Stoimy przed wizją zawieszenia tego programu, jeśli nie uda nam się zebrać środków na jego kontynuowanie. Każda złotówka przelana na konto naszej Fundacji na ten program ma znaczenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży: 41 1140 2004 0000 3202 7908 0167 – w tytule wpisując: „Cegiełka na zdalną pomoc dla dzieci”. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować pomoc dla naszych podopiecznych dzięki prywatnym darczyńcom. Już ponad tysiącowi dwustu dzieciom i młodzieży udało nam się przywrócić nadzieję i są na najlepszej drodze w powrocie do zdrowia. Pomóżcie nam ich wspierać. Program rozpoczęliśmy realizować w czerwcu 2021 r. dzięki wsparciu finansowemu Huawei Polska. W sierpniu i wrześniu 2021 r. wsparła nas Servier Polska, a w październiku, listopadzie i grudniu 2021 r. ponownie Huawei Polska oraz prywatni darczyńcy. W styczniu nasi specjaliści pomagali dzieciom i młodzieży dzięki nagrodzie w wysokości 5 tys. zł, którą otrzymał Piotr Zelt jako laureat Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności (organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce) i przekazał na rzecz naszych podopiecznych. W ramach świątecznej zbiórki zainicjowanej przez redakcję Eurobuild otrzymaliśmy na ten program prawie 20 tysięcy złotych. W marcu oraz maju otrzymaliśmy w sumie 20 tys. zł na program od właścicieli sieci kwiaciarni H. Skrzydlewska. Obecnie jest realizowany tylko dzięki prywatnym darczyńcom. Bardzo liczymy na Wasze wsparcie!

Szanowni Państwo!

Zapraszamy dzieci, rodziców, nauczycieli  oraz pracowników szkoły

do kontaktu ze szkolnym pedagogiem. 

Pedagog: Bernadeta Nykiel

W zakładce Pedagog znajdziecie Państwo informacje dotyczące pracy pedagoga szkolnego,  a także aktualne informacje.

Dokumenty do pobrania:

<< pobierz         Procedura organizacji i zakres zadań zespołów ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Szkole Podstawowej w Nosówce 

Related Images:

Skip to content