Pasowanie na ucznia

Pasowanie na ucznia to niezwykła uroczystość szkolna. Zwłaszcza pierwszoklasiści oczekują na nią z niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Uczniowie klasy pierwszej  przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

15 listopada od samego rana panowała podniosła atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, przygotowana tematycznie dekoracja – wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pierwszaki w parach wkroczyły do sali i przywitały się z zebranymi gośćmi. Wychowawczyni powitała gorąco zaproszonych rodziców i gości, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą.  Na wstępnie uczennice z kl. III recytowały wiersze, które przygotowaly dla pierwszaków. Następnie z Z pomocą uczniów klasy IV dzieci zaprezentowały swoje umiejętności.  Najpierw wraz z klasą czwartą przedstawili scenkę o jesieni, a następnie powitali dobrą wróżkę, która przybyła z darami dla dzieci. Niestety, przybyła też obrażona czarna wróżka, która na uroczystość nie została zaproszona. Rozzłoszczona  zamieniła pierwszaki w przedszkolaki i zostawiła dla nich zabawki.Aby zostać  pasowanymi  uczniowie odwiedzili krainy: miłości, pracowitości, mądrości i  śpiewu w których popisali się znajomością wiedzy i pracowitości. Świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem zadań związanych z matematyki. Znajomość przepisów ruchu drogowego i pięknie zaśpiewane piosenki były dowodem, że dzieci zdały egzamin wzorowo, a więc są gotowe, aby  przyjąć je do grona społeczności uczniowskiej.

      W granatowych biretach na głowach  i niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania zostali symbolicznie pasowani na ucznia. Następnie koleżanki i koledzy z klasy czwartej życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyła Rada Rodziców SP w Nosówce przekazując upominki,  jak również rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Skip to content