Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

1 marca obchodziliśmy uroczyście XII Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego.

W tym dniu, podczas uroczystego apelu, wspominaliśmy żołnierzy, którzy nie pogodzili się z utratą niepodległości po II wojnie światowej i stanęli do walki z okupantem sowieckim.

Co roku przybliżamy uczniom naszej szkoły sylwetki tych dzielnych  Niezłomnych. Jednym z nich był   Witold Pilecki – niezwykle bohaterski żołnierz, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz – niemieckiego obozu koncentracyjnego, by przekazać na zachód wiadomości o dokonywanych tam przez Niemców okrutnych zbrodniach. Zamordowany po wojnie, po sfingowanym procesie, przez komunistów polskich strzałem w tył głowy. Jego grób do tej pory nie został odnaleziony.

Podczas apelu szóstoklasiści odczytali wzruszający list współczesnego nastolatka skierowany do Witolda Pileckiego.

1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie straceni zostali członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zamordowano wtedy także Franciszka Błażeja, urodzonego w Nosówce – żołnierza bohaterskiego  i niezłomnego, najwierniejszego z wiernych. Za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany  przez Urząd Bezpieczeństwa w Krakowie. W czasie przesłuchań był szczególnie okrutnie torturowany, tak, że ciało odpadało mu od kości. Po trzyletnim śledztwie wyrokiem sądu wojskowego w Warszawie został skazany na karę śmierci, a miejsce pochowania do dziś pozostaje nieznane. Dlatego pomnik stojący przed szkołą jest symbolicznym grobem naszego Rodaka.       

W czasie uroczystości szkolny chór zaprezentował dwie pieśni poświęcone pamięci Wyklętych.

Apel poprzedził  Bieg „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 metrów dookoła naszej szkoły.

21.10.1963 r. – to data śmierci ostatniego z Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Został on zamordowany w obławie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie.

Do Biegu przystąpili uczniowie różnych klas, w tym dwoje nauczycieli. Najszybciej dystans pokonali: Mateusz Matłosz z kl. VII, Michał Hodyr z kl. V i Gabriel Kłeczek z kl. IV. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Franciszka Błażeja.

Żołnierze Wyklęci zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

O ich losie, dosadnie mówi wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki”

(fragment)

Przegrali bój we własnym domu
Kędy zawiewał sypki śnieg
Nie było komu z łap wyjmować cierni
I gładzić ich zmierzwioną sierść.

Nie opłakała ich Elektra
Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
We własnym domu wiecznie konać

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Na szczęście dziś historia już nie milczy …  i my daliśmy temu wyraz.

Uroczystość przygotowała pani Małgorzata Król

Opieka nad szkolnym chórkiem – pani Beata Czarnik

Zdjęcia – Fabian Domino, kl.VIII

Related Images:

Skip to content