Emocjonujące spotkanie z pisarzem w Nosówce

     W miniony piątek, 2 marca 2018 r. miało miejsce niezwykle kreatywne spotkanie z pisarzem książek dla dzieci i młodzieży – Rafałem Witkiem.
     W ten trzaskający mrozem poranek, do Domu Kultury w Nosówce w ramach spotkań DKK z inicjatywy pani Małgosi Augustyn – koordynatorki DKK na Podkarpaciu oraz bibliotekarki z Nosówki – Haliny Kulety, przybył pan Rafał Witek.
     Urodził się we Wrocławiu, mieszka w Warszawie z żoną, córeczką i chomikiem, choć pisarz twierdzi, że tak naprawdę to mieszka w „Wyobraźni”. To tam przychodzą mu do głowy niebanalne pomysły na książki .
     Skąd się wziął pomysł na pisarstwo? Pisarz opowiadał nam zdarzenie z czasów szkolnych, kiedy to groził mu gorszy stopień ze sprawowania i polonistka zaproponowała mu pół żartem, pół serio, żeby napisał wiersz, to stopień poprawi. Wiersz wyszedł całkiem niezły i wtedy mały chłopak odkrył w sobie talent i powołanie do pisania.
     Na koncie pisarza jest blisko 30 tytułów książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży, najbardziej znane tytuły powieści to: „Zwykła dziewczynka”, „Plaża tajemnic”, „Cudnie paskudnie”, „Zmyślone historie”, „Kulka”, „Fioletka i ja”, ”Dzieciaki kontra FOBIA”, seria „Bzik & Makówka”. Jest zdobywcą Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz laureatem Konkursu im. Astrid Lindgren. Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym Mille Voci. Oprócz twórczości dziecięcej publikował także tomy wierszy dla dorosłych oraz felietony i recenzje.
     O sobie tak pisze: „Korsarz i podróżnik. W latach 1975-76 majtek na statku rozbójniczym „Piaskownica”, w 1977 przejmuje dowództwo galeonu „Trzepak”, w 1978 pojmany i osadzony w Szkole Podstawowej nr 5, potem kilkukrotnie przenoszony”. Pan Rafał jest autorem nie tylko powieści. Pisze także wiersze dla grzecznych i niegrzecznych dzieci, ponieważ wierzy, że odrobina poezji należy się każdemu. Pochodzi z Wrocławia, mieszka w Wyobraźni.
     Spotkanie zgromadziło liczną publiczność – głównie dzieci ze Szkoły Podstawowej im W. Witosa w Nosówce, opiekunów, czyli Grono Pedagogiczne ze SP w Nosówce. Obecna była także Pani Małgorzata Augustyn z WiMBP w Rzeszowie oraz Pan Damian Drąg – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, a także Pani Stefania Buda.
     Spotkanie przebiegało bardzo interesująco, pisarz potrafił zaabsorbować maksymalnie uwagę młodych słuchaczy. Podczas prezentacji swoich książek krótko scharakteryzował gatunki i style literackie, które stosuje; mówił też o rodzajach rymów na przykładzie wiersza W kocim raju.
     Przeczytał też fragment lektury W schronisku, na przykładzie której doradzał młodym czytelnikom jak skonstruować opowiadanie, które trzyma w napięciu. Odbył się także konkurs na szybkość czytania pewnego krótkiego utworu; najlepszy czas wśród młodszych czytelników uzyskał Kamil Szczepański z kl. III, a wśród starszych Martyna Wilk z kl. VII, której przeczytanie zajęło 24 s! Pisarz osobiście pogratulował zwycięzcom.
     Na koniec dyrektor GBP podziękował pisarzowi wręczając upominki – książki wydane przez GBP oraz książkę Sto lat szkoły w Nosówce.
     Pisarz chętnie rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć.
Opracowanie – Halina Kuleta, moderator DKK

Related Images:

Skip to content