Życie w średniowiecznym zamku i na wsi

thumbnail-php-ffiles-pl-dsc05120-1351105814-jpgwidth1000

Uczniowie klasy VI, zainspirowani ilustracjami w podręczniku i fragmentem filmu Krzyżacy,  postanowili przygotować makiety średniowiecznych zamków i wsi. Wielodniowe przygotowania przyniosły ciekawe efekty.

Urządzona na korytarzu wystawa prac gromadziła na każdej przerwie wielu zaciekawionych uczniów. Szóstoklasiści mogą być z siebie dumni.

Wszak historia magistra vitae – historia jest nauczycielką życia.

     Charakterystycznymi budowlami średniowiecznej Europy były zamki obronne.
Wznoszono je w trudno dostępnych miejscach, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, ułatwiające obronę. Grube mury obronne, wieże z czuwającą na nich strażą , most zwodzony, brama zabezpieczona kratą, a niekiedy tez fosa broniły dostępu do zamku.

 

    W obrębie murów znajdowały się najbardziej potrzebne warsztaty rzemieślnicze: kowali, rymarzy, szczytników, snycerzy . Studnia zamkowa dostarczała mieszkańcom wody pitnej. Dziedziniec zamkowy był miejscem, na którym odbywały się turnieje rycerskie.

    W okresie średniowiecza większość mieszkańców Polski żyła na wsiach. Byli to chłopi zwani również kmieciami. Zajmowali się uprawą roli i hodowlą zwierząt. Na polach siali zboża, a w przydomowych ogrodach uprawiali warzywa. Hodowali też zwierzęta: woły, krowy, świnie, owce i kozy. W pobliskich lasach zbierali grzyby oraz polowali na drobną zwierzynę.

Related Images:

Skip to content